Perl Harbor

28. listopadu 2006 v 19:23 | meggi |  Historia
http://www.holidaym.ru/mel/usa/perl_harbor3_b.jpg
Z historie: 7. prosince 1941 útočí japonská zera a bombardéry na tichomořský přístav Pearl Harbor. Na tento téměř v tu dobu nehlídaný přístav zaútočily tři vlny japonských letadel. Celý tento plán vedl japonský Admirál Isoroku Jamamoto. Jamamoto byl sedmý syn učitele Kostara Jamamota.
10. února Japonsko se snaží obsadit čínský ostrov Chaj-nan
7. ledna Jamamoto píše dopis ve kterém stojí, že konflikt je nevyhnutelný
7. prosince dochází k útoku
Američané ztratili 175 letadel, zatímco Japonci pouhých dvacet devět letadel.
K filmu:
Před necelými 5 měsíci jsme mohli v našich kinech shlédnout dva úžasné snímky a to Pearl Harbor a Tmavomodrý svět. Oba dva měli skoro stejný děj odehrávající se za stejné války a to 2. světové. Zatímco Tmavomodrý svět pocházel z dílny Čechů, Pearl Harbor pochází z Ameriky. Všichni režiséři, jak Svěrák od Tmavomodrého světa, tak tak i Michael Bay Randall Wallace od Pearl Harboru si dali na svých snímcích záležet. Český snímek, pojednávající o českých letcích, kteří byli převeleny do anglie, byl myslím si, pro Čechy více zaujatelný, už jen tím, že byl od známého Svěráka. Tak dejme se ale k dnešnímu tématu a tím je právě snímek Pearl Harbor.
Snímek pojednává o náletu japonských letadel na téměř (v tu dobu) nechráněný vojenský přístav Pearl Harbor. Představte si, že ležíte a skoro stáváte. Je 8 hod. ranní. A nejednou se okolo vás rozezní sirény. Ještě skoro spící nevíte co se děje a proto se jdete mrknout k oknu. Máte výhled přímo na moře a tam, tam najednou vidíte hořet lodě, létat letadla se znakem vycházejícího slunce jak se řítí přímo na vás a vaši budovu. Jo, tak přesně tohle prožilo na tisíce námořníků z celého přístavu. Přestože je to spíše snímek romantický, válečných akcí a kostýmů je tam plná řada. Přístav, lodě, letadla, lidi atd. doopravdy vypadají ( a nejen vypadají ) jako doopravdické, ale také snad už nikdy existovaly. Kdo ví, třeba jsou doopravdy skutečné? Pro lidi, kteří jsou spíše na filmy romantické bylo připraveno nespočet, ale "fakt" nespočet romantických a občas i choulostivých scén, až se to mnoha lidem nelíbilo. Ale pravda je, že v Tmavomodrém světě toho nebylo o moc míň. Oproti snímku českému, kde to jsou zrovna letci, kteří z německé nemocnice vzpomínají na válku, je Pearl Harbor snímek skutečný. Tři letci letci, kteří jsou zamilování, to je děj obou dvou snímků dohromady. V Pearl Harboru jsou dokonce letecké akce, které byli točeny v pravém, nefalšovaném nebi. Jeden herec (nevím jeho jméno) se dokonce ošklivě zranil, ale prej se z toho dostal po pár dnech. Samozřejmě, že tento film je( myslím si pro) všechny věkové kategorie a proto se do kina ženou celé rodiny. Jestli jste tento snímek ještě neviděli, tak se honem na něj běžte kouknout. Nebudu prozrazovat děj filmu, jak to mnohdy je, ale pouze vás s ním seznámím.
Nesmíme zapomenout ani na knihu od Borovičky, která pojednává ještě stoprocentě přesněji o náletu na Pearl Harbor. Tato kniha je velice pěkná a je v ní dokonce spousta vojenských snímků z války. Portréty japonských a a- merických admirálů, náčelníků a prezidentů jsou zde také plné stránky. Vše je to sice v černobílé kvalitě, ale přece z toho rozpoznáte, jestli jde o loď, nebo o člověka, ba snad o letadlo nebo o auto. Co vám dá ale problémy ( alespoň mě to dalo) je rozpoznat na snímku letadla americká a japonská. To se vám ve filmu stát nemůže. Pro porovnání knížky s filmem si myslím, že film je jen a jen o náletu na Pearl Harbor, ale v knížce je i kořen této války. Ve filmu se například nedozvíte, že celý nálet plánoval admirál Jamamoto, nebo snad to, že nebejt lenosti američanů se to nemuselo stát, protože jejich přístroj MAGIC už dávno rozšifroval zprávy od Japonců. Tedy, pokud chcete o tomto atentátu vědět více, myslím si, že kniha je nejlepší cestou.
Snímky jsou z nejmenovaného zdroje, ale klidně si je můžete sáhnout k sobě na pevný disk. Autor se nezlobí!!!
Typ filmu: Romantické drama
Režie/scénář Michael Bay/Randall Wallace
Producent Jerry Bruckheimer
Hudba Hans Zimmer
Hrají Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin, Jon Voight a další…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sisi sisi | Web | 29. listopadu 2006 v 18:58 | Reagovat

mimka ty si bohovska...nechapem ti...ale si bohovska!!:)

2 domi domi | 30. listopadu 2006 v 11:19 | Reagovat

pavol habera:)))))))))))))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama